środa, 20 stycznia 2010

Płaty ciasta Filo
Składniki
dla >6 osób

400 g mąki pszennej,
6 g soli,
330 ml wody, podgrzanej do 50ºC,
30 ml oliwy z oliwek,
mąka ziemniaczana do podsypywania


Mikserem wymieszać mąkę, sól i wodę. Jak składniki zaczną się łączyć, wlać oliwę, nadal miksując. Miksować około 3 - 4 minut, aż ciasto się połączy, będzie miękkie, delikatnie klejące i będzie prawie odchodziło od brzegów miski.

Wyłożyć ciasto na stolnicę oprószoną mąką ziemniaczaną, uformować w kulę. Kulę podzielić na mniejsze kawałki, również uformować je w kulki. Ułożyć je na blaszce oprószonej skrobią, w odległości kilku centymetrów od siebie. Przykryć je folią lub ręczniczkiem i pozostawić w chłodnym pomieszczeniu (14 - 16ºC) na 2 godziny (koniecznie).

oprószyć mąką stolnicę. Jeden kawałek ciasta filo położyć na środku. Rozwałkować go na koło o średnicy 14 - 16 cm . Od tego momentu - kładziemy dłonie pod ciasto i rozciągamy je ostrożnie grzbietami dłoni, uważając by nie popękało. Ważne, by pod spodem podsypywać skrobią. Ciasto jest gotowe, gdy ma grubość około 0,5 mm, czyli jest tak cienkie, że można przez nie przeczytać gazetę.Jak płat ciasta jest gotowy, należy go przykryć delikatnie wilgotnym ręczniczkiem lub folią by nie wysychał. Następnie tym sposobem przygotować kolejne płaty ciasta, układać je na sobie po posypaniu wcześniejszego płata skrobią, na końcu przykryć ręczniczkiem lub folią. Nadmiar skrobi z ciasta można usunąć pędzelkiem. Ciasto bardzo pracochłonne i nadgarstki bolą od wałkowania ciasta ,ale się opłaca!!!

ciasto nadaje się do mrożenia:))musi być bardzo szczelnie owinięte żeby nie wyschło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...